Marks & Spencer, Marks And Spencer Fruity flapjack cookies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1904kj (456 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1904kj (456 calories/kcal) |
| Fiber | 4.6 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 25 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 5.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.3g |
| Saturated Fat | 14g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.22018348623853% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.2% |
| Saturated Fat Value | 14g |
| Score | 21 |
| Sodium | 272mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 272mg |
| Sugars | 33.4g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 33.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Bakery Cookies (Similarity score: 11.22)
- Marks & Spencer Flapjack Au Chocolat Belge (Similarity score: 13.71)
- Sara Lee Devil's Food Creme Cakes (Similarity score: 14.93)
- Tante Odile Cake Chocolat Intense (Similarity score: 15.92)
- Le Pâtissier Bio Cake Marbré Chocolat (Similarity score: 16.12)
- Gaufres Vanille (Similarity score: 16.85)
- Bonne Maman Madeleine Chocolat Au Lait (Similarity score: 17.36)
- Entrepôt De Produits Frais Mini Gaufres Nappées Cacao (Similarity score: 17.38)
- Angel Baked Sugar Cookies (Similarity score: 18.06)
- Bonne Maman La Madeleine Chocolat Au Lait (Similarity score: 18.30)
- Madeleines Nappées Chocolat (Similarity score: 18.45)
- Védère Petit Beurre (Similarity score: 18.76)
- Devil's Food Creme Cakes (Similarity score: 19.11)
- El Corte Inglés Sobao Pasiego (Similarity score: 19.41)
- Biscotto Grissotti Rosmarin (Similarity score: 19.78)