Marks & Spencer Cream of Chicken Soup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 259kj (62 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 259kj (62 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.1g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 24.324324324324323% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 24.3% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | 1 |
| Sodium | 216.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 216mg |
| Sugars | 0.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chicken Tortilla Soup (Similarity score: 2.74)
- Machandel Maïs Doux (Similarity score: 10.11)
- El Pilar Patata Entera (Similarity score: 12.38)
- La Réserve De Champlat Petits Pois Carottes Au Naturel (Similarity score: 12.48)
- Ametller Origen Crema De Temporada (Similarity score: 13.30)
- Pacific Split Pea & Uncured Ham Soup (Similarity score: 16.63)
- Potato Master Kartoffel Püree (Similarity score: 17.15)
- Chili Lime Chicken With Fajita Vegetables Over Riced Cauliflower, Chili Lime Chicken (Similarity score: 17.72)
- Soupe De Poissons Au Piment D’espelette (Similarity score: 17.92)
- Alteza Patatas Enteras (Similarity score: 19.73)
- Ferrer Gazpacho Wit (Similarity score: 19.84)
- Une Histoire De Gout Soupe Poissons (Similarity score: 20.42)
- Soupe De Poissons Classique (Similarity score: 20.42)
- Soupe De Poissons La Cotriade (Similarity score: 20.42)
- Sonoma Gourmet Roasted Garlic Pasta Sauce (Similarity score: 20.73)
Ingredients List
- Water
- Flavouring
- Salt
- Ground White Pepper
- Corn Starch
- Chicken Stock
- Cream
- Colza Oil
- Chicken Fat
- Yeast Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)