Marks & Spencer Chilli Con Carne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 515kj (124 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 515kj (124 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.6g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 35.714285714285715% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35.7% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | -1 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 2.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coop Chicken Curry & Egg Fried Rice (Similarity score: 7.79)
- Chunky Chicken & Noodles (Similarity score: 9.80)
- Timo 1 2 Cassoulet Timo (Similarity score: 10.97)
- The Hain Celestial Group Inc Ethnic Gourmet, Chicken Tikka Masala (Similarity score: 11.38)
- Shrimp Scampi (Similarity score: 12.96)
- Timo 4 4 Cassoulet Timo (Similarity score: 13.01)
- Breakfast Enchiladas (Similarity score: 13.69)
- Litoral Fabada Asturiana 30%baja En Sal Y Grasas (Similarity score: 13.75)
- Saffron Road Thai Basil Noodles (Similarity score: 14.09)
- Jambalaya Flavored With Andouille Sausage (Similarity score: 14.53)
- Le Revélois Poularde Sauce Olives Et Champignons (Similarity score: 14.80)
- Sweet & Smoky Bbq Prime Rib Steak And Black Beans In Bbq Sauce With Red Skin Potatoes, Sweet Corn, And Poblano & Red Peppers In An Ancho Chili Sauce, Sweet & Smoky Bbq (Similarity score: 15.17)
- Chef Select Chicken Tikka Masala (Similarity score: 15.50)
- Steak Fajitas (Similarity score: 15.53)
- Itineraire Des Saveurs Poulet Et Riz Basmati Sauce Curry (Similarity score: 15.54)