Marks & Spencer Chicken Noodle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 192kj (46 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 192kj (46 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 1 |
| Sodium | 192mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 192mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Progresso Traditional Soup Itln Styl Wht Bn Chckn Saug (Similarity score: 7.79)
- Dimmidisi Vellutata Di Asparagi (Similarity score: 7.99)
- Albert Krémová Polévka Ze Zeleného Chřestu (Similarity score: 8.11)
- Healthy Choice Zesty Gumbo Soup, 15 Oz (Similarity score: 9.32)
- Reduced Sodium Traditional Chicken Noodle Chunky Soup, Traditional Chicken Noodle (Similarity score: 11.10)
- Campbell‘s Poulet Aux Fines Herbes Avec Riz Brun (Similarity score: 11.78)
- Healthy Choice Hearty Chicken Soup, 15 Oz (Similarity score: 12.96)
- Do Anything Sauce Cauliflower Alfredo (Similarity score: 13.81)
- Dukan Konjac Box Recette Bolognaise (Similarity score: 15.45)
- Wild Smoked Sockeye Salmon (Similarity score: 15.49)
- Eco Mil Boisson Au Quinoa Agave Bio (Similarity score: 16.30)
- Ketchup Maison De Betterave (Similarity score: 16.30)
- Tesco,tesco Plant Chef Plant Chief Smoky Lentil & Red Pepper Soup (Similarity score: 16.68)
- The Hain Celestial Group Inc Soup, Cream Of Chicken (Similarity score: 16.87)
- Italiamo Salsa Di Pomodoro Ciliegino (Similarity score: 18.19)
Ingredients List
- Water
- Flavouring
- Parsley
- Red Chili Pepper
- Black Pepper
- Turmeric
- Sage
- Sweetcorn
- Corn Starch
- Chicken Breast
- Carrot
- Chicken Stock
- Chicken Fat
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)