Marks & Spencer Broccoli Florets
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 163kj (39 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 163kj (39 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 22.222222222222225% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.2% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -6 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Espinacas Hoja En Porciones (Similarity score: 9.92)
- Freshona Espinacas (Similarity score: 10.31)
- (Similarity score: 10.31)
- Ades Ades Original (Similarity score: 16.37)
- Vegetalia Chucrut (Similarity score: 19.25)
- Guloso Polpa De Tomate (Similarity score: 19.65)
- Findus Espinacas En Hojas Congeladas "findus" (Similarity score: 20.00)
- Verdifresh Mix De Verduras Juliana (Similarity score: 25.80)
- Fonds Artichauts (Similarity score: 26.75)
- Paulus Brombeeren Premium (Similarity score: 26.76)
- Macédoine De Légumes (Similarity score: 27.03)
- Delhaize Macédoine De Légumes (Similarity score: 27.03)
- Bonduelle La Poêlée Champêtre (Similarity score: 27.07)
- Vallericca Carote Julienne (Similarity score: 27.13)
- Delhaize Petits Pois Extra Fins Et Carottes (Similarity score: 27.55)