Marks & Spencer, Bold Shortbread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2159kj (517 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2159kj (517 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 22 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.7g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.7g |
| Saturated Fat | 16g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 56.73758865248227% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.7% |
| Saturated Fat Value | 16g |
| Score | 22 |
| Sodium | 300mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 300mg |
| Sugars | 14.7g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marks & Spencer All Butter Scottish Shortbread Assortment (Similarity score: 0.00)
- Marks & Spencer All Butter Scotland Shortbread Assortment (Similarity score: 4.24)
- Marks & Spencer Shortbread (Similarity score: 5.16)
- Shortbread (Similarity score: 8.72)
- Shortbread Rounds (Similarity score: 12.19)
- Walkers Shortbread Ltd Walkers, Festive Shapes Pure Butter Shortbread (Similarity score: 14.23)
- Walkers Shortbread & Biscuits Selection (Similarity score: 15.20)
- Walkers Pure Butter Shortbread Festive Shapes (Similarity score: 16.07)
- Biscuiterie Brieuc Galettes Bretonnes (Similarity score: 16.10)
- Brieuc Galettes Bretonnes (Similarity score: 17.51)
- Entenmann's, Bimbo Bakeries Usa Inc Rich Frosted Mini Donuts, Rich Frosted (Similarity score: 17.96)
- Garden Pop Pan Sesame Crackers (Similarity score: 18.06)
- Carrefour Biscuits Sables Au Beurre, Sprits (Similarity score: 19.44)
- U Sprits Au Beurre (Similarity score: 19.44)
- Sweet Goods Iced Honey Bun (Similarity score: 19.75)
Ingredients List
- Powdered Sugar
- Corn Flour
- Rice Flour
- Salt
- Raising Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)