marjane Flacons d'avoine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1515kj (363 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1515kj (363 calories/kcal) |
| Fiber | 10.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.7g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 17.391304347826086% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.4% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -5 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marjane Flocons D'avoine Complète (Similarity score: 0.00)
- Pristine Pristine Rolled Oats (Similarity score: 2.80)
- Myllykivi Pikakaurahiutale (Similarity score: 3.34)
- Ekoplaza Havervlokken (Similarity score: 3.89)
- Boni Flocons D'avoine (Similarity score: 4.05)
- Lustucru Boulgour (cuit) (Similarity score: 4.33)
- Boni Flocons D'avoine Bio (Similarity score: 5.46)
- Bjorg Flocons D’avoine Complete (Similarity score: 6.01)
- Trevisan Fiocchi Di Avena Biologici (Similarity score: 6.13)
- Fiorentini Bio Fiocchi Di Avena (Similarity score: 6.13)
- Fiorentini Bio Fiocchi Di Avena (Similarity score: 6.13)
- Vital,despar,fiorentini Alimentare Fiocchi Di Avena Biologici (Similarity score: 6.15)
- Kölln,kölln Flocken Schmelzflocken (Similarity score: 6.25)
- Náttúra Fiocchi Avena Integrali (Similarity score: 6.31)
- 123 Bio Flocons D’avoine (Similarity score: 6.38)
Ingredients List
- Oat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)