Marinara Sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 234kj (56 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 234.0kj (56 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.4g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.4g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0.0% |
| Saturated Fat Value | 0.0g |
| Score | 3 |
| Sodium | 432.00000000000006mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 432.0mg |
| Sugars | 4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Private Selection Heirloom Marinara (Similarity score: 5.97)
- Manischevitz Mediterranean Classics Chunky Vegetable Couscous Sauce (Similarity score: 11.87)
- Organic Mild Green Enchilada Sauce (Similarity score: 14.24)
- Marinara Sauce (Similarity score: 14.47)
- Mary's Harvest Fiesta Corn Salsa (Similarity score: 14.52)
- Sweet Creek Foods Organic Enchilada Green Sauce (Similarity score: 14.53)
- Manhattan Clam Chowder (Similarity score: 14.66)
- Tomato & Butternut Squash No Sugar Added Pasta Sauce (Similarity score: 14.69)
- Champignons À La Grecque (Similarity score: 16.27)
- Roasted Garlic Pasta Sauce, Roasted Garlic (Similarity score: 16.40)
- Delgrosso Delgrosso, Meatless Pasta Sauce (Similarity score: 17.61)
- Biorganica Nuova Tartinable De Poivrons (Similarity score: 17.68)
- Organic Tomato Basil Pasta Sauce (Similarity score: 17.91)
- La Vie Claire Poivrons Grillés (Similarity score: 20.22)
- Sugo Al Basilico (Similarity score: 21.18)