Iced oatmeal cookies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1795kj (430 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1795kj (430 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.14g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.14g |
| Saturated Fat | 7.14g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 39.97760358342665% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 19 |
| Sodium | 143mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 143mg |
| Sugars | 28.57g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Saving With A Smile Cookies (Similarity score: 0.00)
- Alteza Muesli Crujiente Con Frutos Secos (Similarity score: 12.92)
- Spar Mueli Con Frutos (Similarity score: 12.92)
- Soft Granola Apricot Shortbread (Similarity score: 14.26)
- Cake Met 29% Fondantlaag (Similarity score: 15.93)
- Gabi Explosión De Tartas (Similarity score: 18.51)
- Apricot Haman Tashen (Similarity score: 20.52)
- Mini Sprinkle Cookie (Similarity score: 20.52)
- Assorted Haman Tashen (Similarity score: 20.52)
- Ikea Tårta Mörk Choklad (Similarity score: 21.17)
- Kroger Mini Pie Bites (Similarity score: 21.53)
- Patissa Mini Pie Bites (Similarity score: 21.53)
- M&s Gluten Free Victoria Sandwich Cake (Similarity score: 21.64)
- Balocco Colomba Balocco Con Gocce Di Cioccolato (Similarity score: 22.88)
- Sondey,lidl Mini Brownies Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 22.94)
Ingredients List
- Flour
- Salt
- Egg
- Spice
- Icing
- Kosher Fish Gelatin
- Vanilla Flavouring
- Sugar
- Oat
- Shortening
- Water
- High Fructose Corn Syrup
- Invert Sugar
- E500ii
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)