Ice cream, toasted s'mores
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1067kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1067kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.06g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.06g |
| Saturated Fat | 8.16g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 16 |
| Sodium | 61mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 61mg |
| Sugars | 27.55g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toasted S'mores Graham Cracker Flavored Super Premium Ice Cream With Marshmallow Creme, Fudge Swirls And Chocolaty Chunks (Similarity score: 0.00)
- Cherries Jubilee Ice Cream (Similarity score: 6.98)
- Häagen Dazs Passion Noix De Coco (Similarity score: 9.77)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 10.32)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Chocolat Blanc & Cookies 4x90ml (Similarity score: 10.43)
- Wegmans Organic Premium Ice Cream (Similarity score: 10.55)
- Maison De La Glace Glace Marrons Beisures De Marrons (Similarity score: 10.76)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 11.64)
- Carrefour Tartufo Bianco Con Cuore Al Caffè (Similarity score: 11.96)
- Kroger Queen Anne Llc The Comfy Cow, Ice Cream, Minty Chocolate Chippy (Similarity score: 12.07)
- Western Family Premium Ice Cream (Similarity score: 12.19)
- Ben & Jerry's Blondie Brownie Core (Similarity score: 12.45)
- Häagen Dazs Mini Cups Fruit Collection (Similarity score: 12.80)
- Belgian Dark Chocolate (Similarity score: 13.35)
- Archer Farms Pistachio Gelato (Similarity score: 13.48)
Ingredients List
- Cream
- Cocoa Processed With Alkali
- Egg Yolk
- Unsweetened Chocolate Processed With Alkali
- Modified Starch
- Palm Oil
- Corn Starch
- Salt
- Molasses
- Coconut Oil
- E440a
- Milk
- E330
- Soya Lecithin
- E410
- E412
- E407
- E471
- E433
- E150a
- Titanium Dioxide For Color
- E160b
- Sugar
- Skimmed Milk
- Corn Syrup
- Water
- Contains 2% And Less Of Cocoa
- Vanilla Extract
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)