Ice cream cookies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.66g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.66g |
| Saturated Fat | 7.32g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 50.03417634996582% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 183mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 183mg |
| Sugars | 29.27g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Turkey Hill Dairy Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 14.95)
- Ice Cream (Similarity score: 15.30)
- Hudsonville Triple Peanut Butter Cup Ice Cream (Similarity score: 17.09)
- Crazy Good Ice Cream (Similarity score: 17.49)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 17.74)
- Handmade Ice Cream Sandwich (Similarity score: 19.31)
- Nancy's, King's Pastry Nancy's Best, Short Cake, Strawberry (Similarity score: 19.73)
- Claim Jumper Cherry Crunch Pie, 40 Oz (Similarity score: 19.81)
- Pastéis De Nata (Similarity score: 19.87)
- Chocolate Tres Leches Style Cake, Chocolate Tres Leches Style (Similarity score: 19.99)
- Chocolate S'mores Pie (Similarity score: 20.81)
- Rich Products Corporation Rich Products Corp , Tres Leches, Caramel (Similarity score: 21.06)
- Wal Mart Stores Inc Caramel Tres Leches Cake (Similarity score: 21.06)
- Triple Berry Blossoms Flaky, Sugar Glazed Pastry Folded Around Freshly Peeled Northern Spy Apples, Blueberries, Blackberries And Raspberries, Triple Berry (Similarity score: 21.64)
- Migros Creme Cornets (Similarity score: 22.39)
Ingredients List
- Ice Cream
- Natural And Artificial Flavouring
- E160b
- Cookie
- E375
- Reduced Iron
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folate
- M&m's Brand Minis Milk Chocolate Candies
- Sugar
- Cream
- Brown Sugar
- Palm Oil
- Margarine
- Natural And Artificial Flavouring
- Salt
- E500ii
- E503ii
- E102
- Sugar
- Corn Syrup
- Whey
- E471
- E410
- E412
- E407
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)