Ice cream cones
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1331kj (319 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1331kj (319 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.71g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.71g |
| Saturated Fat | 10.59g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.29872495446266% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 10.6g |
| Score | 17 |
| Sodium | 118mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 118mg |
| Sugars | 22.35g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gateau Basque (Similarity score: 12.16)
- Vanilla Sprinkle Flavored Ice Cream In A Sugar Cone Dipped In A Chocolate Flavored Coating Sprinkled With Confetti Candy And Crunch Topping Sundae Cones, Vanilla Sprinkle (Similarity score: 12.34)
- Dianne's Fine Desserts Inc Daystar Desserts, Chocolate Trioligy Cake, Chocolate Trilogy (Similarity score: 12.73)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 13.57)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 13.57)
- Rich Products Corporation Mini Ice Cream Desserts (Similarity score: 14.07)
- Pain D'épices (Similarity score: 14.29)
- Desserissime,aldi Millefeuille (Similarity score: 14.84)
- Caramel Lovers Cone (Similarity score: 16.89)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Creamy Caramel Reduced Fat Ice Cream With Caramel Sauce In A Sugar Cone Dipped In Chocolate Flavored Coating Topped With Peanuts, Creamy Caramel (Similarity score: 16.89)
- Casino Maxi Bâtonnets Caramel Au Beurre Salé Enrobage Chocolat Au Lait Avec Éclats De Crêpes Dentelles X4 (Similarity score: 17.82)
- Bionaturae Mini Panettone Au Chocolat Biologique (Similarity score: 18.08)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Classic Sundae Cones (Similarity score: 18.42)
- Sundae Cone (Similarity score: 18.45)
- Granja Rinya Rulito De Queso Con Papaya (Similarity score: 18.83)
Ingredients List
- Milk
- Skimmed Milk
- Contains 2% And Less Of Unsweetened Chocolate
- Cocoa
- Cocoa Butter
- Whole Milk Powder
- Vanilla Extract
- Natural Flavouring
- Molasses
- Modified Starch
- Canola Oil
- Sugar
- Salt
- Soya Oil
- Cocoa Processed With Alkali
- Hydrogenated Coconut Oil
- Artificial Flavouring
- E471
- E410
- E466
- E407
- Soya Lecithin
- Cream
- E160b
- E150a
- Wheat Flour
- Buttermilk
- Peanut
- Coconut Oil
- Whey
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)