Ice cream cake, vanilla & chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.85g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.85g |
| Saturated Fat | 11.54g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 11.5g |
| Score | 17 |
| Sodium | 77mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 77mg |
| Sugars | 18.27g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla & Chocolate Deliciously Decadent Ice Cream Cake (Similarity score: 0.00)
- Häagen Dazs Cookies & Cream (Similarity score: 8.47)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Helado Cookies & Cream (Similarity score: 8.74)
- Häagen Dazs Cookies And Cream (Similarity score: 9.83)
- Friendly's Ice Cream (Similarity score: 10.56)
- L'artisan Givré Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 10.76)
- Courageous Caramel Chocolate Brownie Ice Cream, Courageous Caramel Chocolate Brownie (Similarity score: 10.81)
- Bassetts Bassetts, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 11.30)
- Häagen Dazs Gluten Free Dulce De Leche Ice Cream Cup (Similarity score: 11.85)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Cookies And Cream (Similarity score: 14.95)
- Sammontana Barattolino Sammontana Vaniglia E Pistacchio (Similarity score: 15.04)
- Häagen Dazs Cookies & Cream (Similarity score: 15.17)
- Pasquier Tarte Pomme Rhubarbe (Similarity score: 15.25)
- Null, Magnum Magmum Double Caramel (Similarity score: 15.29)
- Real Cream Bars (Similarity score: 15.62)
Ingredients List
- Vanilla Ice Cream
- Cocoa
- E412
- E410
- Whipped Cream Topping
- Cane Sugar
- Chocolate Cookie Crunch
- Pea Starch
- Non Hydrogenated Palm Oil Shortening
- Potato Starch
- White Rice Flour
- Cream
- Cocoa Powder
- Water
- Tapioca Starch
- Tapioca Syrup
- Pea Protein
- Pea Fiber
- Vanilla Extract
- Inulin
- E500ii
- Sunflower Lecithin
- Sugar
- Modified Cellulose
- Chocolate Fudge
- Butter
- Sugar
- Cocoa And Chocolate Liquor
- Sprinkles
- Corn Starch
- Vegetable Oil
- Fruit And Vegetable Juices For Color
- Sunflower Lecithin
- Vanilla Extract
- E903
- E412
- E410
- Chocolate Ice Cream
- Cream
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)