Ice cream bars, peppermint bark
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1393kj (333 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1393kj (333 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.57g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 14.29g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.6822211852543% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 14.3g |
| Score | 19 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 27.38g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.38g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Maxi Bâtonnets Menthe Sauce Chocolat Enrobage Chocolat Noir Éclats De Fèves De Cacao X4 (Similarity score: 9.08)
- Trofic,marque Repère, Smicy Mini Cones Choco Vanille X12 (Similarity score: 9.43)
- Meijer Meijer, Custard Mini Eclairs (Similarity score: 10.04)
- Magnum Magnum Mini Batonnets Glace Chocolat & Orange X6 (Similarity score: 10.53)
- Magnum (Similarity score: 11.78)
- Trofic,marque Repère, Trium Trium Menthe (Similarity score: 12.04)
- La Menorquina Helado Cacahuete (Similarity score: 12.06)
- Fauchon Soufflé Glacé Chocolat Noisette (Similarity score: 13.03)
- Fruit Dip (Similarity score: 13.81)
- Mucci,aldi Einkauf Gmbh & Compagnie Ohg 12 Mini Mix (vanille Bourbon) 4 Enrobages Différents (Similarity score: 15.04)
- Magnum,miko Marc De Champagne (Similarity score: 15.12)
- Magnum Vegan Mini (Similarity score: 15.21)
- Magnum Glace Au Chocolat (Similarity score: 15.72)
- Julie's Julie's, Organic Chocolate Ice Cream Bar, Chocolate (Similarity score: 16.19)
- Magnum Almond (Similarity score: 16.25)
Ingredients List
- White Chocolate Ice Cream
- Soya Lecithin
- Vanilla Extract
- Peppermint Candy Pieces
- Coconut Oil
- Soya Oil
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Egg Yolk
- Natural Flavouring
- Cocoa Butter
- Dark Chocolate And Vegetable Oil Coating With Peppermint Candy Pieces
- Chocolate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)