Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 7.06g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 60.03401360544217% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 59mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 59mg |
| Sugars | 22.35g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mes Recettes Gourmandes Creme Brulee 2 X (Similarity score: 2.71)
- Food Town Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 4.02)
- Friendly's Ice Cream (Similarity score: 4.53)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 6.33)
- Mint Chocolate Chip Cool & Creamy Mint Ice Cream Loaded With Rich Chocolate Chips, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 6.33)
- Chocolate Chip Velvety Vanilla Ice Cream With Semi Sweet Chocolate Chips, Chocolate Chip (Similarity score: 6.33)
- All Natural Ultra Premium Ice Cream (Similarity score: 6.60)
- Friendly's Rich And Creamy Purely Pistachio (Similarity score: 7.30)
- New Orleans Ice Cream Co Ultra Premium Ice Cream (Similarity score: 7.36)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 8.38)
- Creme D'or, Crème D'or Migros, Crème D'or Migros Cappuccino & Chocolat (Similarity score: 9.16)
- Stroh's Mackinac Island Fudge (Similarity score: 9.23)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 9.29)
- Jasmine Green Tea Organic Ice Cream (Similarity score: 9.70)
- Madagascar Vanilla Organic Ice Cream, Madagascar Vanilla (Similarity score: 9.70)
Ingredients List
- Milk
- Tangelo Flavor
- Vanilla Bean Seeds
- E412
- E410
- E407
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Buttermilk Solids
- Corn Syrup Solids
- Orange Base
- Orange Wave
- Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)