Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1134kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1134kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 9.41g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 57.13418336369156% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 17 |
| Sodium | 71mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 71mg |
| Sugars | 23.53g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- French Ice Cream (Similarity score: 7.48)
- Oberweis Dairy Cookies N Cream Super Premium Ice Cream (Similarity score: 9.19)
- Crème D'or Cookies & Cream (Similarity score: 9.19)
- Cookie Core Chocolate Chip Cookie (Similarity score: 9.73)
- Pasquier 10x Tartelette Pomme Pasquier (Similarity score: 10.09)
- 2 Tartelettes Aux Pommes (Similarity score: 10.09)
- Tartelette Aux Pommes (Similarity score: 10.09)
- Oberweis Dairy Super Premium Ice Cream (Similarity score: 10.14)
- Gü Cheesecake Strawberry&raspberry (Similarity score: 10.16)
- Carte D'or Pâtisserie Treats (Similarity score: 10.60)
- Bourbon Praline Pecan Ice Cream (Similarity score: 10.70)
- Ben & Jerry's Birthday Cake (Similarity score: 10.72)
- Bontà Divina Tiramisu Bio (Similarity score: 11.03)
- Ice Cream (Similarity score: 11.22)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 12.14)
Ingredients List
- Milk
- Coffee
- Chicory
- E412
- E410
- E407
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Buttermilk
- Solids
- Corn Syrup Solids
- Frosting
- Beigney Pieces
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)