Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.45g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.45g |
| Saturated Fat | 8.05g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 63.6867088607595% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.7% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 63mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 63mg |
| Sugars | 22.99g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Trickling Springs Creamery Llc Trickling Springs Organic, Orgamic Chip 'n' Mint Super Premium Ice Cream (Similarity score: 6.70)
- Black Cherry Chocolate Chunk Ice Cream, Black Cherry Chocolate Chunk (Similarity score: 6.70)
- Winn Dixie Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 6.84)
- Breyers Frozen Almond Milk Dessert (Similarity score: 9.19)
- Yuengling's Ice Cream (Similarity score: 9.22)
- Nestlé Gold Mousse De Chocolate Crujiente (Similarity score: 9.57)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Noix De Coco Caramel (Similarity score: 9.66)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 10.15)
- Country Dairy Country Dairy, Premium Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 10.15)
- Helados Alacant Colorines (Similarity score: 10.19)
- Gingerbread & Cream Bars (Similarity score: 10.38)
- Double Berry Cheesecake Flavored Premium Ice Cream With Graham Pieces, Boysenberry & Strawberry Swirls, Double Berry Cheesecake (Similarity score: 10.42)
- Double Berry Cheesecake Flavored Premium Ice Cream With Strawberry & Blackberry Ribbons & Graham Crunch Pieces, Double Berry Cheesecake (Similarity score: 10.42)
- Talenti Chocolate Chip Cookie Dough Gelato (Similarity score: 10.65)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E407
- Cream
- Raspberry Ripple
- Sugar
- Cheesecake Pieces
- Corn Syrup
- Contains 2% And Less Of Natural And Artificial Flavors
- E410
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)