Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1125kj (269 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1125kj (269 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.97g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.97g |
| Saturated Fat | 8.96g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 54.56760048721072% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 157mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 157mg |
| Sugars | 19.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Buckeye Saturday Peanut Butter Ice Cream With A Creamy Peanut Butter Swirl And Chocolate Covered Buckeye Candies, Buckeye Saturday (Similarity score: 0.00)
- Creamy Vanilla Ice Cream Roll (Similarity score: 10.57)
- Honeycomb French Ice Cream (Similarity score: 13.34)
- Bonert's Slice Of Pie Chocolate Mint Creme Pie (Similarity score: 13.82)
- Auchan Flanc Pâtissier 140g (Similarity score: 14.87)
- Signature Select, Safeway Inc Ice Cream (Similarity score: 15.30)
- Blue Bunny Vanilla Flavored Ice Cream Peanut Butter Swirls Dipped Cone Pieces, Pb 'n Cones (Similarity score: 15.55)
- Country Dairy Country Dairy, Ice Cream, Mom's Cookie Dough (Similarity score: 15.66)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 15.66)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 15.66)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 15.66)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 15.66)
- Country Dairy Country Dairy, Premium Ice Cream, Pumpkin Cheesecake (Similarity score: 15.66)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 16.28)
- Ben&jerry’s Ben & Jerry's Glace Pot Topped Caramel Salé Brownie 470ml (Similarity score: 17.10)
Ingredients List
- Milk
- Natural And Artificial Flavouring
- Cream
- Sugar
- Peanut Butter
- Buckeye Candy
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Whey
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)