Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25255338904364% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 85mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 85mg |
| Sugars | 26.15g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Shurfine Creamery Select Premium Ice Cram (Similarity score: 4.04)
- Thiriet Glace Tiramisu (Similarity score: 6.81)
- Churn Chocolate Chip Cookie Dough Premium Ice Cream (Similarity score: 7.29)
- Hy Vee Inc Say Cheese, Cheesecake Strawberry Cheesecake Ice Cream With Strawberry Flavored Revel And Graham Crunch (Similarity score: 9.37)
- Real Premium Chunks Of Cookie Dough And Sweet Fudge Mixed In Ice Cream, Cookie Dough (Similarity score: 9.73)
- Ultra Premium Ice Cream (Similarity score: 9.79)
- Ice Cream (Similarity score: 10.84)
- Double Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 11.22)
- Ice Cream (Similarity score: 11.83)
- Real Premium Cinnamon Stick Rich Cinnamon Graham Cracker Swirled In Creamy Cinnamon Ice Cream, Cinnamon Stick (Similarity score: 11.97)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 12.04)
- Campfire Crunch Ice Cream (Similarity score: 12.42)
- Warwick Ice Cream (Similarity score: 12.44)
- Light Ice Cream, Caramel (Similarity score: 12.62)
- L'artisan Givré Crème Glacée Menthe Chocolat (Similarity score: 12.72)
Ingredients List
- Milkfat
- Cocoa
- Semi Sweet Chocolate Curls
- Contains Less Than 2% Of Mono And Diglycerides
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Fudge Swirl
- Sugar
- Toffee Pieces
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)