Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1243kj (298 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1243kj (298 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 6.25g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.25g |
| Saturated Fat | 7.8100000000000005g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 45.43339150668994% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.4% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 172mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 172mg |
| Sugars | 21.88g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Handmade Ice Cream Sandwich (Similarity score: 18.55)
- Mousse Au Chocolat Maison (Similarity score: 21.58)
- Pêché Mignon 6 Choux À La Crème Pâtissière À La Vanille (Similarity score: 21.79)
- Délice Des Saisons,labeyrie Traiteur Surgelés Choux À La Crème Pâtissière À La Vanille (Similarity score: 22.23)
- Trader Joe's 12 Mini Mint Ice Cream Mouthfuls (Similarity score: 24.15)
- Cheese Cake (Similarity score: 24.89)
- 8 Inch Fresh Peach Pie (Similarity score: 25.92)
- Leader Price Eclairs Au Café & Parfum Chocolat (Similarity score: 26.76)
- Cookies’n Cream Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 27.18)
- Portland Style Cheesecake & Dessert Co Portland Style Dream Cake (Similarity score: 28.51)
- Nestlé, Chocapic Chocapic (Similarity score: 28.77)
- Jessie Lord Bakery Llc Dutch Apple Pie (Similarity score: 28.98)
- Les Galettes Bertel 1 Crêpe Chocolat Noisette (Similarity score: 30.03)
- Caramel Latte Shooter (Similarity score: 30.11)
- Coborn's Sl Pie Peach Crumb Half (Similarity score: 30.95)
Ingredients List
- Milkfat
- Natural And Artificial Flavouring
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Peanut Butter Revel
- Monster Cookie
- Sugar
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- Mono And Dyglcerides
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)