Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.10306406685237% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 154mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 154mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream (Similarity score: 3.57)
- Turkey Hill Premium Gelato , Caramel Cookie (Similarity score: 10.93)
- Purity Premium Ice Cream (Similarity score: 11.86)
- Good & Delish Vanilla Ice Cream With Cookie Butter Swirl And Cookie Pieces (Similarity score: 13.29)
- Kroger Kroger, Deluxe Jammed Dairy Dessert, Caramel Candy Crunch (Similarity score: 13.81)
- Cow Belle Sea Salt Caramel Ice Cream, Sea Salt Caramel (Similarity score: 14.54)
- Market Basket Premium Choice Ice Cream (Similarity score: 14.95)
- Big Vanilla Sandwich (Similarity score: 14.98)
- Fromagerie Belle Chevre Inc Belle Chevre, Goat Cheese Cheesecake, Vanilla (Similarity score: 15.38)
- Caramel Apple Pie (Similarity score: 16.50)
- Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 16.95)
- Casper's Ice Cream Co Inc Casper's, Fat Boy Jr , Mini Ice Cream Sandwich, Premium Vanilla (Similarity score: 17.05)
- Banana Cream Pie (Similarity score: 17.34)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace En Pot Caramel Brownie Party 465ml (Similarity score: 17.34)
- Hacendado Vainilla Praliné Pecán Sin Gluten (Similarity score: 17.50)
Ingredients List
- Milkfat
- Praline Syrup
- E471
- E412
- E516
- E410
- E500ii
- E407
- E160b
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Sugar
- Caramel Revel
- Corn Syrup
- Praline Pecans
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)