Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.63055254604551% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 77mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 77mg |
| Sugars | 24.62g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food Club Death By Chocolate Premium Ice Cream (Similarity score: 3.47)
- Dean's Country Fresh Dean's Country Fresh, 100% Real Ice Cream, Birthday Cake (Similarity score: 4.09)
- Ice Cream (Similarity score: 4.09)
- Ice Cream (Similarity score: 4.09)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 4.67)
- Albertsons Ice Cream (Similarity score: 6.30)
- Ice Cream, Caramel Delight (Similarity score: 6.75)
- Ice Cream, Rich Chocolate (Similarity score: 7.02)
- Turkey Hill Gelato Swirls (Similarity score: 7.36)
- Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream (Similarity score: 7.79)
- Peppermint Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 7.79)
- Ice Cream (Similarity score: 8.32)
- Market Pantry Ice Cream (Similarity score: 8.45)
- Nestle Kit Kat Drumstick (Similarity score: 9.37)
- Coop,qualité & Prix Glace Double Crème Vanille Bourbon (Similarity score: 9.38)
Ingredients List
- Milkfat
- E412
- E516
- E410
- Colour
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Black Licorice Chips
- Sugar
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)