Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.04g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.04g |
| Saturated Fat | 6.12g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 60.00000000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 51mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 51mg |
| Sugars | 18.37g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.37g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 4.73)
- Gelato (Similarity score: 6.29)
- Madagascar Vanilla Organic Ice Cream, Madagascar Vanilla (Similarity score: 6.70)
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 7.15)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 7.15)
- Sunnyside Farms Premium Ice Cream (Similarity score: 7.15)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 7.33)
- Boulder Organic Ice Cream (Similarity score: 7.76)
- Natural Ice Cream (Similarity score: 8.04)
- Red Azuki Bean Mochi (Similarity score: 8.88)
- Mochi Ice Cream Vietnamese Coffee (Similarity score: 8.88)
- Organics, Harris Teeter Organics Vanilla Fudge Swirl Ice Cream (Similarity score: 9.16)
- Swirled Vanilla Fudge With Real Organic Fudge Ice Cream Bar, Swirled Vanilla Fudge (Similarity score: 9.28)
- Three Twins Ice Cream Madagascar Vanilla Organic Vanilla Ice Cream, Madagascar Vanilla (Similarity score: 9.52)
- Vanilla Bean Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 9.52)
Ingredients List
- Cream
- Contains 1% And Less Of Natural Flavors
- Salt
- E412
- E466
- Cellulose Gel
- E407
- E410
- E471
- E433
- Milk
- Whey
- Buttermilk
- Fudge Swirl
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Skimmed Milk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)