Ica Gräddfil
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 550kj (132 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 550kj (132 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 7.7g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 64.16666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.2% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 7 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 3.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ica I♥eco,ica Ica I♥eco Ekologisk Gräddfil Laktosfri (Similarity score: 1.00)
- Arla Ko,arla,arla Foods Arla Ko Gräddfil 12% 3 Dl (Similarity score: 1.00)
- Coop Gräddfil 12% (Similarity score: 1.00)
- Arla Sommar Gräddfil (Similarity score: 1.00)
- Änglamark Ekologisk Gräddfil (Similarity score: 2.79)
- Pilos Tejföl 12% (Similarity score: 5.63)
- Monoprix,monoprix Exploitation,groupe Casino Crème Fluide Legere 12% (Similarity score: 7.24)
- Olympus Olympus Stragghisto Iaurt Grecesc 10% (Similarity score: 8.19)
- Mileram Kisla Smetana (Similarity score: 8.63)
- Cora Emotion De Lait Saveur Coco (Similarity score: 9.70)
- Salakis,lindahls Grekisk Ekologisk Yoghurt (Similarity score: 9.71)
- Granarolo Panna Da Cucina Light (Similarity score: 10.25)
- Délisse,marque Repère Duodélisse Nature (Similarity score: 10.27)
- Mevgal Extra Crema Di Yogurt Greco (Similarity score: 10.28)
- Yoplait Perle De Lait Coco (Similarity score: 10.44)
Ingredients List
- Lactic Ferments
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)