Ibis Brioche Burger
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1122kj (269 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1122kj (269 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.9g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.9g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 53.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.3% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 6 |
| Sodium | 480mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 480mg |
| Sugars | 7.4g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Glockenbrot Bäckerei Gmbh & Co Ohg Buttertoast (Similarity score: 7.44)
- Soezie Farine Pain De Seigle (Similarity score: 12.53)
- Belle France Sandwich Nordique Jambon Cheddar (Similarity score: 14.77)
- Goodfella's Stone Baked Thin Pizza Margherita (Similarity score: 15.72)
- Herta,tendre Croc Tendre Croc' L'original Jambon Fromage 25% De Sel (Similarity score: 16.57)
- Herta Lot 2+1 Offerte Tendre Croc Reduit Sel Herta 600g (Similarity score: 16.57)
- Buitoni, Four Cheese Ravioli, Light, Light (Similarity score: 16.84)
- Herta Tendre Croque Classic Teneur En Sel Reduit X2 (Similarity score: 17.08)
- Sliced Bagels (Similarity score: 17.42)
- Sandwich Jambon Blanc Beurre Aop Cornichons Salade Sucrine (Similarity score: 18.33)
- Charal Panini Aux 3 Fromages (Similarity score: 18.69)
- Sfc Global Supply Chain Inc Bon Appetit, Thin Crust Pizza, Trio Bacon (Similarity score: 19.12)
- U Pizza Aux 5 Fromages (Similarity score: 19.27)
- Coop Qualité & Prix,qualité & Prix,coop Beurre (Similarity score: 19.36)
- Auntie Anne's Mozzarella And Provolone Cheese With Sliced Pepperoni Wrapped In Pretzel Dough Pretzel Pocket Sandwich, Cheese & Pepperoni (Similarity score: 19.60)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Iodised Salt
- Natural Flavouring
- E160c
- Water
- Sugar
- Wheat Starch
- Baker S Yeast
- Egg Yolk Powder
- Whole Milk Powder
- Butter
- Glucose Fructose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)