Hy-Vee Sonora Tortillas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 6.25g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.25g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 28.57142857142857% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28.6% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 188mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 188mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hy Vee, Hy Vee Inc Hy Vee, Sonora Flour Tortillas, Jalapeno Cheddar (Similarity score: 17.06)
- Dempster’s Pain 100% Grains Entiers Et Anciens Avec Quinoa (Similarity score: 18.50)
- Golden Home Ultra Thin Pizza Crust (Similarity score: 20.76)
- Cauliflower Cauliflower Pizza Crust (Similarity score: 22.82)
- Mini Meatball Bites (Similarity score: 22.95)
- Southwest Style Bites (Similarity score: 22.95)
- Langostino Crudo (Similarity score: 23.48)
- Leader Price (Similarity score: 26.55)
- Georgia Peach Products Inc Lasagna Sheets (Similarity score: 29.12)
- Georgia Peach Products Inc Gluten Free Orzo (Similarity score: 29.12)
- Georgia Peach Products Inc Cavatelli Pasta (Similarity score: 29.12)
- Siete Chickpea Flour Siete (Similarity score: 29.62)
- Cora Ravioli Bœuf (Similarity score: 30.54)
- Casino Bio,casino 4 Crêpes Au Froment (Similarity score: 30.77)
- Diet Radisson Diet Rã¡disson Salvado Integral De Trigo (Similarity score: 31.21)
Ingredients List
- Flour
- Wheat Gluten
- Potato Starch
- E412
- E415
- E920
- Enzyme
- E223
- Vegetable Purees And Extracts
- Sundried Tomatoes
- Natural Flavouring
- Water
- Salt
- Soya Oil
- Yeast Extract
- E102
- E110
- E129
- E415
- E338
- E202
- Soya Oil
- Salt
- E471
- E282
- Sugar
- Baking Powder
- E297
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)