Hy-Vee Breaded Mushrooms
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.0303030303030303 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.71g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.71g |
| Saturated Fat | 2.35g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 16.643059490084987% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.6% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 6 |
| Sodium | 459mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 459mg |
| Sugars | 2.35g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Breaded Mushrooms (Similarity score: 0.00)
- Dia Nuggets De Pollo (Similarity score: 12.11)
- Sea Cuisine, High Liner Foods Sea Cuisine, Breaded Cod Tender Flaky Fillets (Similarity score: 12.81)
- La Vie Claire 6 Blinis Gourmands (Similarity score: 14.60)
- Crunchy Panko Breadcrumbs Cod Fish Sticks (Similarity score: 14.64)
- Pilgrim's Pop Corn De Pechuga De Pollo Pilgrim's (Similarity score: 16.18)
- Vemondo Vegane Minischnitzel (Similarity score: 16.42)
- Super Fresh Bread (Similarity score: 17.07)
- Tahini (Similarity score: 17.48)
- Good & Gather Classic Guacamole (Similarity score: 17.64)
- Cooked Perfect, Home Market Foods Inc Cooked Perfect, Patty Fritters Bites, Honey Bbq Chicken (Similarity score: 19.00)
- Jalapeno & Cilantro Hummus (Similarity score: 19.00)
- Beckerkönig Bäcker Krönung Vollkorn Brot (Similarity score: 19.56)
- Waitrose Tomato & Mozzarella Arancini (Similarity score: 19.58)
- Tomato, Piquillo Pepper & Quinoa Bruschetta (Similarity score: 19.58)
Ingredients List
- Mushroom
- Salt
- Sugar
- Whey
- Soya Oil
- Dextrose
- Raising Agent
- Spice
- Dehydrated Garlic And Onion
- Egg White
- Soya Flour
- Wheat Flour
- Yeast
- E150a
- Skimmed Milk Powder
- E412
- Corn Starch
- E160c
- E160b
- E414
- Barley Malt Flour
- Spice
- Vegetable Oil
- E420
- Partially Hydrogenated Soybean Oil
- Soya Lecithin
- Carboxymethylcellulose Gum
- Flour
- Water
- Modified Starch
- Fortified Wheat Flour
- Yellow Corn Flour
- Fortified Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)