Hummus Goddess Hummus Salad Dressing
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1393kj (333 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1393kj (333 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.67g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 3.33g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 12.4859392575928% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 8 |
| Sodium | 400mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 400mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Zorbas Hummus Senz’aglio (Similarity score: 6.47)
- Thiriet Pates À Pizza (Similarity score: 10.06)
- Pâte À Pizza (Similarity score: 10.29)
- Taralli Caserecci (Similarity score: 10.41)
- Краси Майонеза Свежа (Similarity score: 12.05)
- Kitchen Lemon Turmeric Avocado Oil Vinaigrette & Marinade (Similarity score: 13.42)
- La Boulangère Pain De Table Bio Aux Graines De Lin Et Tournesol 400g (Similarity score: 13.94)
- Bo De Debo Pastel De Atún (Similarity score: 13.95)
- Sainsbury's Flame Baked Pizza Bases (Similarity score: 15.33)
- Bagel (Similarity score: 16.29)
- Maille Maille Vinaigrette Légère Vinaigre De Vin Rouge & Échalotes Pointe D'oignon Rouge 36 Cl (Similarity score: 16.68)
- Topco Associates Inc Balsamic Vinaigrette (Similarity score: 16.85)
- Le Marché Provençal Pesto Au Basilic De Provence (Similarity score: 17.44)
- Pesto Au Basilic De Provence (Similarity score: 17.44)
- Pistou Au Basilic De Provence (Similarity score: 17.44)
Ingredients List
- Classic Traditional Hummus
- Sesame Oil
- Parsley
- Tarragon
- E412
- E330
- Extra Virgin Olive Oil
- Olive Oil
- Water
- Cider Vinegar
- Tahini
- Non Gmo Gluten Free Soy Sauce
- Garlic Powder
- Onion Powder Chives
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)