Hummus
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 293kj (71 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 293.0kj (71 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.0g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 11.11111111111111% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.1% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 1 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280.0mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rummo Sauce Tomate Basilic (Similarity score: 6.00)
- La Asturiana Garbanzos Con Espinacas (Similarity score: 6.76)
- Majao Salmorejo (Similarity score: 8.33)
- Piccante Pasta Sauce (Similarity score: 8.35)
- Notre Jardin, Marque Repère Ratatouille À La Provençale (Similarity score: 8.59)
- Rao's Homemade Artichoke Sauce (Similarity score: 11.41)
- Knorr Crema Queso Con Chipotle (Similarity score: 11.71)
- Franprix Ratatouille Bio (Similarity score: 12.98)
- Leader Price Ratatouille Bio (Similarity score: 12.98)
- Bonduelle Carottes Rapées À La Moutarde À L'ancienne (Similarity score: 13.02)
- Chef Select Salmorejo (Similarity score: 13.29)
- Great Value Spaghetti (Similarity score: 13.36)
- Pedro Luis Garbanzos Con Verduras (Similarity score: 13.41)
- Kids Pasta Sauce (Similarity score: 13.55)
- Puree De Marrons (Similarity score: 14.27)