Hulled broken sweet corn
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1490kj (357 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1490kj (357 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.67g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 1 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 6.67g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Haitai Inc Daipoong, Sweet Rice (Similarity score: 6.53)
- Gluten Free Multigrain Penne With Quinoa Pata (Similarity score: 6.73)
- Gluten Free Multigrain Spaghetti With Quinoa Pasta (Similarity score: 6.73)
- Gluten Free Multigrain Penne With Quinoa Pasta (Similarity score: 6.73)
- Simply Balanced Simply Balanced, Multigrain Fusilli Pasta With Quinoa (Similarity score: 6.73)
- Gluten Free Multigrain Spaghetti With Quinoa Pasta (Similarity score: 6.73)
- Nature's Earthly Choice Quinoa Pasta Blend Penne (Similarity score: 6.73)
- Pure Basmati Rice Aged (Similarity score: 7.90)
- White Jasmine Rice, White (Similarity score: 8.32)
- Riso Gallo S P A Riso Bello, Arborio Risotto Rice (Similarity score: 8.32)
- Riso Gallo S P A Riso Bello, Carnaroli Risotto Rice (Similarity score: 8.32)
- Arborio Rice, Arborio (Similarity score: 8.32)
- Enriched Calrose Rice (Similarity score: 8.32)
- Enriched Calrose Medium Grain Rice (Similarity score: 8.32)
- Enriched Calrose Medium Grain Rice (Similarity score: 8.32)
Ingredients List
- Hulled Broken Sweet Corn
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)