Hudsomville Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6899999999999995g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.69g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.12979890310786% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 55mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 55mg |
| Sugars | 20.31g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- La Menorquina Helado De Turrón (Similarity score: 5.84)
- Tropics Ice Cream (Similarity score: 6.31)
- Ice Cream (Similarity score: 7.93)
- Talenti,unilever Madagascan Vanilla Bean Gelato (Similarity score: 9.51)
- Hudsonville Hudsonville, Naturals, Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 9.55)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 9.76)
- Ice Cream (Similarity score: 9.92)
- Pot De Crème Façon Fraisier (Similarity score: 9.93)
- Hudsonville, All Star Dairy Association Inc Hudsonville, Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 10.98)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 10.98)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 11.10)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.40)
- Purple Cow Blue Moon And Black Cherry Flavored Ice Cream (Similarity score: 11.64)
- Au Frisson Normand Glace Caramel Beurre Salé (Similarity score: 11.77)
Ingredients List
- Milk
- E160b
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Whey
- Natural And Artificial Flavouring
- Stabiliser
- E133
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)