Houmous marocain
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.3g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.3g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 10.38961038961039% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.4% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 4 |
| Sodium | 360mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 360mg |
| Sugars | 5.4g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Biogra Hummus Zanahoria (Similarity score: 9.35)
- La Belle Iloise Emietté De Maquereau À La Bière Blanche (Similarity score: 10.75)
- La Belle Iloise Emietté De Maquereau À La Bière Blanche (Similarity score: 10.75)
- Des Amis Et Des Blinis (Similarity score: 12.69)
- Tesco Multigrain Bread Medium Sliced (Similarity score: 13.08)
- Picard Bâtonnets De Poulet (Similarity score: 13.50)
- Bakehuset Hverdagsgovt (Similarity score: 15.31)
- O'dough's Original Flatbread (Similarity score: 16.89)
- Les Pains,albert Heijn Madelaine Mais (Similarity score: 17.04)
- Calamares En Su Tinta (Similarity score: 17.50)
- Erie Meats Croquettes De Poulet (Similarity score: 17.70)
- Vegetable Spring Rolls (Similarity score: 17.97)
- Everyday Demi Baguettes Blanches (Similarity score: 17.97)
- Hamburger Buns (Similarity score: 18.02)
- Miettes De Thon À L'huile De Tournesol (Similarity score: 18.20)