Hot shot
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 71kj (17 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 71kj (17 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 6 |
| Sodium | 133mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 133mg |
| Sugars | 1.67g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 1.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- D A M Salsa Mild Salsa (Similarity score: 8.57)
- Bone Broth & Vegetable Beverage, Savory Beet (Similarity score: 8.83)
- Member's Mark Organic Chicken Bone Broth (Similarity score: 11.87)
- Woolworths Coconut Water (Similarity score: 13.38)
- Class Beef Bone Broth (Similarity score: 13.71)
- Kettle And Fire Beef Bone Broth (Similarity score: 13.71)
- Blueberry White Pepper Paleo Bbq Sauce (Similarity score: 14.64)
- Imagine Chicken, Beef & Turkey Bone Broth, Chicken, Beef & Turkey (Similarity score: 16.53)
- Fuze Tea (domino’s) Fuze Tea Pêche (Similarity score: 17.57)
- Musco Family Olive Co Sliced California Ripe Olives (Similarity score: 18.16)
- Whole Foods Market, Bread & Circus Inc Whole Foods Market, Carrot Ginger Soup (Similarity score: 18.54)
- Karine & Jeff Soupe De Légumes (Similarity score: 18.54)
- Freeway Iced Tea Citron Citron Vert (Similarity score: 18.84)
- Hydrate (Similarity score: 19.06)
- Spinach & Spring Mix (Similarity score: 19.46)
Ingredients List
- Filtered Water
- Lemon Juice
- Ginger Juice
- Jalapeno
- Himalayan Sea Salt
- Oregano Essential Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)