Hot salsa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 151kj (37 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 151kj (37 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.2820512820512822 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.3 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 214mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 214mg |
| Sugars | 7.14g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hatch Chile Salsa (Similarity score: 0.72)
- Mauzone Kosher Products Llc Original Vegetable Soup (Similarity score: 12.05)
- Papa John's Salads & Produce Fresh Salsa (Similarity score: 12.41)
- やおきん,en:yaokin Umaibo Tako (Similarity score: 12.78)
- Sauce Bbq (Similarity score: 13.56)
- Cucina Antica La Pizza Premium Cooking Sauce (Similarity score: 14.55)
- Classic Soup, Chicken & Wild Rice (Similarity score: 15.27)
- Garden Vegetable Soup (Similarity score: 15.30)
- Chicken Noodle Soup (Similarity score: 16.48)
- Passata Di Pomodoro Con Basilico (Similarity score: 17.48)
- Pacific Foods Of Oregon Inc Organic Creamy Butternut Squash Soup (Similarity score: 17.97)
- Fresh Salsa (Similarity score: 18.07)
- Dave's Gourmet Organic Spicy Heirloom (Similarity score: 19.32)
- Papa John's Salads & Produce Fresh Hatch Chile Salsa (Similarity score: 19.70)
- Dave's Gourmet Organic Red Heirloom (Similarity score: 20.08)
Ingredients List
- Medium Salsa
- Roma Tomato
- Yellow Onion
- Chili Pepper
- Jalapeno
- Coriander Leaves
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)