Hostess Cherry fruit pie, cherry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1498kj (359 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1498kj (359 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 7.5g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 52.928722653493296% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.9% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 19 |
| Sodium | 400mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 400mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fruit Pies, Cherry (Similarity score: 0.00)
- Ma Boul'ange Sélection,brioches Fonteneau La Couronne Des Rois Briochée Nature Au Sucre Perle (Similarity score: 12.26)
- Hostess Fruit Pie (Similarity score: 14.77)
- Pasquier,brioche Pasquier 10 Pains Au Lait Touche De Caramel (Similarity score: 15.15)
- First Street Raspberry Danish (Similarity score: 16.39)
- Apple Mini Pies (Similarity score: 18.40)
- Minnie Marie Bakers Inc Awrey's Bakery, Grande Cookies, Oatmeal Raisin (Similarity score: 18.97)
- Chabrior Brioche Tranchée Aux Petites De Chocolat (Similarity score: 19.77)
- La Fournée Dorée Baguettes Viennoises Pépites De Chocolat (Similarity score: 20.50)
- Abra Ca Debora Abra Ca Debora Diddy Sweet Dutch Pancakes (Similarity score: 21.14)
- Mini Pie Bites (Similarity score: 21.60)
- La Boulangère La Tressée (Similarity score: 21.84)
- Saveurs En Or Coquille (Similarity score: 22.83)
- Chocolate Hazelnut Croissants (Similarity score: 23.30)
- Cheese Cake (Similarity score: 23.38)
Ingredients List
- Flour
- Flour
- Dextrose
- E415
- E170i
- E406
- Salt
- E471
- E491
- Natural Flavouring
- E129
- Sugar
- Soya Lecithin
- Cherry
- Palm Oil
- Water
- E422
- Modified Corn Starch
- Contains 2% And Less
- Preservative
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)