Horno De San Juan S.L. Lemon Cream Cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1510kj (361 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1510kj (361 calories/kcal) |
| Fiber | 8.8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 3.75g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.75g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 14.285714285714285% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 7 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Enbio Bolitas De Maíz Con Miel (Similarity score: 17.38)
- Pain D'épice (Similarity score: 19.00)
- Roger Descours Farine De Châtaignes Bio (Similarity score: 19.64)
- Honey Monster Monster Wheat Puffs (Similarity score: 19.95)
- Sweet Nature Italia Farina Di Castagne (Similarity score: 20.14)
- Frankly Natural Inc Frankly Natural Bakers, Brownie, Chunky Chocolate (Similarity score: 21.19)
- Kelkin Pure Oat Muesli Fruit & Nut (Similarity score: 21.20)
- Wegmans Pomegranate Arils (Similarity score: 22.13)
- Légendes Gourmandes Madeleine Fraise Citron (Similarity score: 22.33)
- Farine De Châtaignes (Similarity score: 23.36)
- Farine De Chataignes 1kg (Similarity score: 23.36)
- Fuchs Fuchs, Naturkost Müesli Ai Frutti Di Bosco (Similarity score: 23.88)
- Crystal Gourmet Farine De Châtaigne (Similarity score: 24.18)
- Unilever, Maizena, Sauceline Maizena Sauceline Liant Express Pour Sauces Brunes Sans Gluten 250g (Similarity score: 25.24)
- Verfeuille Farine De Châtaigne Des Cévennes (Similarity score: 25.29)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Gelificant
- Acid
- Acidity Regulator
- Preservative
- Natural Flavour Pasteurized Eggs
- Water
- Moisturizer
- Sweetener
- Glucose Fructose Syrup
- Raising Agent
- Sugar
- Acid
- Dextrose
- Antioxidant
- Preservative
- Natural Lemon Flavouring
- Salt
- Thickener
- Pasteurized Lemon Cream
- Vegetable Oil
- Egg
- Glaze
- Glucose Syrup
- Water
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)