Hope
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 244kj (59 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 244kj (59 calories/kcal) |
| Fiber | 0.41666666666667 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.42 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.3333333333333g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 0.20833333333333g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -1 |
| Sodium | 43.75mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 43.8mg |
| Sugars | 4.5833333333333g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.58g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eden Foods Inc Organic Edensoy Original Soy Milk (Similarity score: 3.72)
- Kikkoman Pearl Organic Smart Creamy Vanilla Soymilk (Similarity score: 4.09)
- Danone,danacol Danacol Avena Frutos Rojos (Similarity score: 6.57)
- Milked Hazelnuts (Similarity score: 6.64)
- Valio Oddlygood Barista Kaurajuoma (Similarity score: 7.23)
- Valio Oddly Good Barista Kaurajuoma (Similarity score: 7.23)
- Kaslink Aito Kaura Juoma Barista (Similarity score: 7.51)
- Oatly Lait D'avoine (Similarity score: 7.52)
- La Finestra Sul Cielo Bebida De Avena Y Almendra (Similarity score: 7.63)
- Fazer Aito Kaurajuoma Barista (Similarity score: 7.73)
- Pirkka Kaurajuoma Barista (Similarity score: 7.75)
- Pirkka Kaurajuoma Barista (Similarity score: 7.88)
- Open Nature Lactose Free Barista Oatmilk Non Dairy Beverage (Similarity score: 8.04)
- Sojasun Arandanos Cereza Ecologico (Similarity score: 8.12)
- Delhaize Lait Végétal De Riz (Similarity score: 8.24)
Ingredients List
- Sesamemilk
- Ergocalciferol
- Cane Sugar
- Sunflower Oil
- E341
- Natural Flavouring
- Sea Salt
- Sunflower Lecithin
- Natural Flavouring
- E418
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)