Hood, Hp Hood Llc Fat Free Half & Half
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 279kj (67 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 279kj (67 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 101.6mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 101.6mg |
| Sugars | 6.67g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Roundy's Roundy's, Fat Free Ultra Pasteurized Half & Half (Similarity score: 2.67)
- Fat Free Half & Half (Similarity score: 2.67)
- Shoprite, Wakefern Food Corporation Shoprite, Ultra Pasteurized Fat Free Half & Half Milk (Similarity score: 2.67)
- Fat Free Half & Half (Similarity score: 2.67)
- Lowes Foods Fat Free Half & Half (Similarity score: 2.67)
- Land O'lakes Inc Rich & Creamy Fat Free Half And Half (Similarity score: 2.67)
- Fat Free Sour Cream (Similarity score: 2.67)
- Fat Free Half & Half (Similarity score: 2.67)
- Fat Free Half & Half (Similarity score: 2.67)
- Fat Free Half & Half (Similarity score: 2.67)
- Weis, Fat Free Half & Half (Similarity score: 2.67)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Food Lion, Fat Free Half & Half Ultra Pasteurized Grade A (Similarity score: 2.67)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Hannaford, Fat Free Half & Half (Similarity score: 2.67)
- Fat Free Sour Cream (Similarity score: 2.67)
- Fat Free Half & Half (Similarity score: 2.67)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Corn Syrup
- Cream
- Colour
- E339ii
- E407
- E412
- Retinyl Palmitate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)