Honey roasted peanuts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2594kj (620 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 7 |
| Energy Value | 2594kj (620 calories/kcal) |
| Fiber | 6.6666666666667 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.67 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 6.6666666666667g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 14.285714285714255% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 300mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 300mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kirkland Mixed Nuts (Similarity score: 25.42)
- Torn & Glasser Inc Tom & Glasser, Heart Healthy Mix (Similarity score: 28.82)
- Nature's Harvest, Troy International Import Export Corp Nature's Harvest, Freshly Roasted Mixed Nuts (Similarity score: 29.61)
- Crunchy Peanut Butter (Similarity score: 31.76)
- Georgia Peach Products Inc Our Daily Eats, Roasted Slightly Sweet Nut Mix, Rosemary & Maple (Similarity score: 33.01)
- Sunflower Kernels (Similarity score: 34.25)
- Sante Smooth Peanut Butter (Similarity score: 36.94)
- Cora Melange Salé (Similarity score: 38.19)
- Froiz Pistachos (Similarity score: 38.24)
- Frit Ravich Almendra Tostada Con Piel (Similarity score: 39.72)
- Ferris Ferris, Deluxe Mixed Nuts (Similarity score: 39.93)
- Sunbutter, Sunbutter Llc Natural Sunbutter (Similarity score: 40.10)
- Essential Everyday Nut Topping (Similarity score: 40.24)
- Nut Topping With Peanuts, Almonds, Cashews & Walnuts (Similarity score: 40.24)
- Honey Roasted Macadamias (Similarity score: 40.53)
Ingredients List
- Peanut
- E415
- Almond
- Sugar
- Cashew Nuts
- Pecan Nut
- Honey
- Salt
- Peanut Oil
- Soya Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)