Honey
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 3 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Meijer Clover Honey (Similarity score: 0.00)
- Food Club Honey (Similarity score: 0.00)
- Sugar Free Root Beer Barrels Candies, Root Beer Barrels (Similarity score: 0.00)
- Wild Mountain Raw Natural Uncooked Honey (Similarity score: 0.00)
- Sabormex S A De C V Cafe De Olla With Real Cinnamon Ounce (Similarity score: 0.00)
- Local Hive (Similarity score: 0.00)
- Food Club Honey (Similarity score: 0.00)
- Wild Flower Honey (Similarity score: 0.00)
- Gold Emblem, Cvs Pharmacy Inc Gold Emblem, Root Beer Barrels Candy, Root Beer (Similarity score: 0.00)
- Clover Honey (Similarity score: 0.00)
- Ahold Sugar Free Hard Candy (Similarity score: 0.00)
- Hard Candy (Similarity score: 0.00)
- Mars, Wrigley Altoids Arctic Wintergreen Mints (Similarity score: 2.83)
- Tropical Preserving Co Inc Syrup (Similarity score: 2.83)
- Amilcar Harissa Berbère Piquante (Similarity score: 6.06)
Ingredients List
- Honey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)