Hommus
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 7.14g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.14g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 304mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 304mg |
| Sugars | 3.57g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Target Stores Organic Sprouted 100% Whole Grain Bread (Similarity score: 9.92)
- Multigrain (Similarity score: 11.43)
- Artisanal Pasta (Similarity score: 14.52)
- 6 English Muffins (Similarity score: 16.84)
- Findus Colin D'alaska Façon Fish And Chips Saveur Salt & Vinegar (Similarity score: 17.20)
- Findus Colin D'alaska Msc Façon Fish & Chips (Similarity score: 17.20)
- Angelic Bakehouse Honey Wheat With Raisins Sprouted Mash Bread (Similarity score: 17.66)
- Sunny & Joe's Sunny & Joe's, Tehini Dip (Similarity score: 18.05)
- Shoprite Garlic And Kale Hummus (Similarity score: 18.05)
- Cedar's, Cedar's Mediterranean Foods Inc Cedar's, All Natural Hommus, Garlic Kale (Similarity score: 18.05)
- Allos Saatenliebe Hanf Süßkartoffel (Similarity score: 18.25)
- Carrefour Colin D'alaska Panés (Similarity score: 18.31)
- Hummus Tahini (Similarity score: 19.32)
- Hummus Tahini (Similarity score: 19.32)
- Hummus With Roasted Red Pepper (Similarity score: 19.32)
Ingredients List
- Fresh Steamed Chickpeas
- Lemon Zest
- Garlic
- Lemon Oil
- Cumin Seeds
- Tahini
- Sunflower Oil
- Olive Oil
- Water
- E330
- Sea Salt
- E412
- Lemon Peel
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)