Home style meat loaf
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0.3 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 12.94g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.94g |
| Saturated Fat | 5.88g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 38.45650752125572% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.5% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 459mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 459mg |
| Sugars | 1.18g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Saveurs De Lorraine Terrine De Lapin, Aux Quetsches (Similarity score: 3.30)
- Umami Beef Patties, Umami (Similarity score: 6.17)
- Original Breakfast Sausage (Similarity score: 7.19)
- Chicken Meatballs With Parmesan & Mozzarella (Similarity score: 10.53)
- Good Food Made Simple Breakfast Burritos (Similarity score: 12.24)
- Pizza (Similarity score: 14.21)
- Turkey W Grapes Snack Break (Similarity score: 15.54)
- Turkey W Grapes Snack Break (Similarity score: 15.54)
- Uncured Ham And White Cheddar In A Baked Pretzel Bread Sandwiches, Uncured Ham And White Cheddar (Similarity score: 15.71)
- Rillettes De Poulet Pomme Caramelisée (Similarity score: 16.07)
- Auchan Bio,auchan 4 Quenelles Nature (Similarity score: 16.18)
- Boneless Pork Ribs (Similarity score: 17.83)
- Seasoned Beef (Similarity score: 18.60)
- Terrine De Lapin Au Quetsches (Similarity score: 18.63)
- Terrine De Lapin Aux Quetsches De Lorraine (Similarity score: 18.63)
Ingredients List
- Beef
- Pork Bread Crumbs
- Salt
- Onion
- Garlic
- Spice
- Hydrolysed Soy Protein
- Parsley
- E150a
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)