Home Chef Kitchen Lasagna
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 368kj (88 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 368kj (88 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.5600000000000005g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.56g |
| Saturated Fat | 2.5300000000000002g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 52.70833333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.7% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 215mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 215mg |
| Sugars | 1.77g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.77g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gut & Günstig, Gut & Günstig Weiße Bohnen Mit Suppengrün (Similarity score: 7.90)
- Fresh Artisan Taket Bake Pizza (Similarity score: 8.17)
- Marks & Spencer,cook Smoked Haddock In A Cheese Sauce (Similarity score: 9.19)
- Thiriet Moules Marinières (Similarity score: 11.80)
- Beste Ernte Weisse Bohnendosen Groß (Similarity score: 11.94)
- Maggi Soupe Aux Vermicelles (Similarity score: 12.49)
- Picard Curry Rouge De Poisson Et Pommes De Terre (Similarity score: 14.57)
- Saumon Sauce Citron Basilic Et Purée De Légumes Verts (Similarity score: 14.66)
- Toque Du Chef Saumon Sauce Citron Basilic & Purée De Légumes Verts (Similarity score: 14.66)
- U Hachis Parmentier (Similarity score: 15.23)
- Korean Inspired Beef Street Taco Kit, Beef Bulgogi And Kimchi (Similarity score: 18.18)
- Quinola Quinola (Similarity score: 18.56)
- Belle France Gratin Chou Fleur (Similarity score: 19.62)
- Compliments Cottage Cheese (Similarity score: 19.70)
- Cottage Cheese (Similarity score: 19.70)
Ingredients List
- Filling
- Parmesan
- Garlic
- Vegetable
- Garlic
- Sea Salt
- Black Pepper
- Lasagna Noodles
- E375
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Tomato Juice
- Folic Acid
- Basil Leaf
- Salt
- E330
- Minced Beef
- Mozzarella
- Onion
- Ricotta
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)