Holle Muesli junior bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1527kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1527kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.6g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.181818181818183% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.2% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | 0 |
| Sodium | 8.799999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8.8mg |
| Sugars | 6.1g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Zurück Zum Ursprung Beeren Müsli (Similarity score: 2.52)
- Lustucru Couscous Facile Blé Français Format Familial (Similarity score: 5.92)
- Panzani Torti (Similarity score: 7.35)
- Panzani Gansettes (Similarity score: 7.35)
- Panzani Pâtes Alphabets (Similarity score: 7.35)
- Panzani Farfalle (Similarity score: 7.35)
- Panzani Torti 3min (Similarity score: 7.35)
- Panzani Vermicelle "cheveux D'ange" (Similarity score: 7.35)
- Panzani Torti Les 3 Minutes (Similarity score: 7.35)
- Panzani Coquillettes (Similarity score: 7.35)
- Mogli Mogli Hafer Dinkel Familienmüsli Mit Quinoa Und Aprikose (Similarity score: 7.54)
- Belle France Tagliatelle (Similarity score: 7.84)
- Cora Tagliatelles (Similarity score: 7.84)
- Le Cannelloni (Similarity score: 8.61)
- Lazzaretti 250g Papillons De Petit Epeautre (Similarity score: 8.64)