Holiday Candy Corp Inc. Candy
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1674kj (401 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1674kj (401 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 18 |
| Sodium | 250mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 250mg |
| Sugars | 60g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 60g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Weis Vanilla Caramels (Similarity score: 0.00)
- Gingerbread House Kit (Similarity score: 12.26)
- Gingerbread Townhouse Kit (Similarity score: 12.26)
- Duncan Hines Duncan Hines, Creamy Home Style Frosting, Milk Chocolate (Similarity score: 13.89)
- Duncan Hines Duncan Hines, Creamy Home Style Frosting, Chocolate Buttercream (Similarity score: 13.89)
- Blue Sky, Blue Sky Treats Blue Sky Treats, Creamy Caramels (Similarity score: 15.92)
- Wilton, Wilton Enterprises Inc Gingerbread House Kit (Similarity score: 16.17)
- Wilton, Wilton Enterprises Inc Gingerbread House Kit (Similarity score: 16.17)
- Wilton, Wilton Enterprises Inc Gingerbread Mini Village Kit (Similarity score: 16.17)
- Wilton, Wilton Enterprises Inc Pre Baked Gingerbread House Kit (Similarity score: 16.17)
- Cake Mate Icing Mini Cupcakes, Mocha (Similarity score: 16.58)
- Wilton Pre Baked Gingerbread Mini Village Kit (Similarity score: 18.70)
- Rite Aid Corporation Vanilla Caramels Sweet & Chewy Candy (Similarity score: 21.07)
- Strawberry Banana Nut Butter Filled Endurance Bites, Strawberry Banana (Similarity score: 21.91)
- Island Brittle (Similarity score: 24.18)
Ingredients List
- Sugar
- Corn Syrup
- Hydrogenated Vegetable Oil
- Whole Milk
- Whey Powder
- Salt
- Emulsifier Mono And Diglycerides Of Fat Acids
- Soya Lecithin
- Artificial Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)