Holanda Mordisko
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 708kj (170 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 708kj (170 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.1739130434783g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.17g |
| Saturated Fat | 3.8260869565217g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 67.69230769230674% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.7% |
| Saturated Fat Value | 3.8g |
| Score | 8 |
| Sodium | 134.782608695648mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 134.8mg |
| Sugars | 15.478260869565g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.48g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kleinpeter Farms Dairy Inc Traditional Eggnog (Similarity score: 14.80)
- Egg Nog (Similarity score: 14.80)
- Fleur De Ré Semoule Au Caramel Salé À La Fleur De Sel (Similarity score: 15.72)
- Thiriet Glace Chocolat Vegan (Similarity score: 15.96)
- Deluxe Cremoso Café Irlandés (Similarity score: 17.96)
- Danone Danette Mousse Caramel Salé (Similarity score: 18.94)
- Terres Bleues La Bûche Glacée (Similarity score: 23.54)
- La Ermita Flan De Queso (Similarity score: 23.67)
- Bon Suisse Ice Dream, Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 23.96)
- Mousse Chocolate (Similarity score: 24.41)
- Mars Mars Mix (Similarity score: 25.47)
- Light Ice Cream (Similarity score: 25.52)
- Mini Key Lime Pie, Mini Key Lime (Similarity score: 26.40)
- Alpura Crema Reducida En Grasa (Similarity score: 26.76)
- Alpura Crema Reducida En Grasa (Similarity score: 26.76)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)