Hirschgulasch
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 293kj (71 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 293kj (71 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.5g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 37.49999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.5% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -2 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Veritas Judía Blanca (Similarity score: 9.48)
- Smart Ones Weight Watchers Homestyle Beef Pot Roast (Similarity score: 12.82)
- Perle Marine Crevette Tropical (Similarity score: 12.90)
- Fresh Beef Chili (Similarity score: 13.89)
- Qilibri Poulet Et Jardinière De Légumes Bio (Similarity score: 14.19)
- Mutters Feinstes,rasting Erbseneintopf (Similarity score: 15.80)
- Knorr Fix Für Hackfleisch Käse Suppe (Similarity score: 16.05)
- Small Curd Cottage Cheese (Similarity score: 18.89)
- Cocinarte Espinacas Con Bechamel Bolsa (Similarity score: 18.97)
- Chicken & Andouille Gumbo (Similarity score: 19.60)
- Market Pantry Low Fat Small Curd Cottage Cheese (Similarity score: 19.66)
- Low Fat Small Curd Cottage Cheese (Similarity score: 19.66)
- Marie Callender's, Slow Roasted Beef With Garlic Mashed Potatoes In Savory Gravy (Similarity score: 19.70)
- Wegmans Small Curd Cottage Cheese (Similarity score: 19.87)
- Low Fat Cottage Cheese (Similarity score: 19.87)