Hijas del Sol Espelta inflada ecológica
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1586kj (380 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1586kj (380 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 22.58064516129032% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.6% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -1 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gustoni Hartweizen Hirse Fusilli (Similarity score: 6.97)
- Gustoni Hartweizen Hirse Spaghetti (Similarity score: 6.97)
- Flocons D'avoine (Similarity score: 8.50)
- Your Organic Nature Gepofte Haver Ongezoet (Similarity score: 8.53)
- Werz Braunhirse (Similarity score: 9.99)
- Manischewitz Medium Egg Noodles (Similarity score: 10.09)
- Manischewitz Fine Egg Noodles (Similarity score: 10.09)
- Lustucru Coquillettes Aux Œufs Frais (Similarity score: 10.45)
- Jeden Tag Haferflocken (Similarity score: 10.48)
- Tip Haferflocken (Similarity score: 10.48)
- Edeka Italia, Edeka Maccaroni (Similarity score: 10.62)
- Edeka Italia Penne Rigate (Similarity score: 10.62)
- Edeka Pasta Bavette Nr 13 (Similarity score: 10.62)
- Edeka Fusilli (Similarity score: 10.62)
- Lidl Basmati Rice (Similarity score: 11.42)