Heritage Mill Fruit & Nut Natural Muesli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1644kj (393 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1644kj (393 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.1g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 15.238095238095239% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.2% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 2 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 13.2g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gutbio Copos De Avena Con Frutos Rojos (Similarity score: 13.61)
- Apfel Bio Mini Reiswaffeln (Similarity score: 13.69)
- Grillon D’or Muesli Noix (Similarity score: 13.87)
- Irenki Jaglane Z Żurawiną (Similarity score: 15.11)
- Biscottes Cretoises (Similarity score: 18.56)
- Rimon & Saveurs Sarielles De Blé Dur Au Curry (Similarity score: 19.08)
- Markal Maïs Pop Corn À Éclater (Similarity score: 19.40)
- Ng Nutrition Barre Bio Minceur (Similarity score: 19.42)
- Lesserevil Llc That's A Good Cookie (Similarity score: 19.46)
- Saldac Graines Des Andes (Similarity score: 19.65)
- Enriched Egg Noodle Product, Medium Egg Noodles (Similarity score: 20.23)
- Ofal Bio Maïs Pop Corn À Éclater Bio (Similarity score: 20.30)
- Nutridia Flocons De Quinoa (Similarity score: 20.66)
- Enriched Egg Noodle Product, Wide Egg Noodles (Similarity score: 20.86)
- Sans Marque,rouger Production Galettes Au Riz Complet Bio (Similarity score: 20.97)