HERBIVORE Super Cereal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1570kj (376 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1570kj (376 calories/kcal) |
| Fiber | 6.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.5g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | 6 |
| Sodium | 19.200000000000003mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 19.2mg |
| Sugars | 29.1g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Muesli (Similarity score: 20.59)
- Grillon D'or Chocano Chocolat (Similarity score: 21.10)
- Diet Radisson Maca Plus (Similarity score: 23.25)
- Grillon D'or Crousty Anneaux Chocolat (Similarity score: 23.87)
- Tesco Müsli Tyčinka S Malinami (Similarity score: 23.96)
- Cretamel Kantaifi (Similarity score: 23.97)
- Bio Müsli (Similarity score: 23.97)
- Grillon D'or Mix Mops (Similarity score: 24.33)
- Nature Active Bio Früchte Et Dinkel Aux Fruits Et A L’épeautre (Similarity score: 24.35)
- Natur Aktiv Bio Muesli Fruits & Spelt (Similarity score: 24.35)
- Miscela D’oro Vogluanera Cioccolata (Similarity score: 26.11)
- Nestlé Nestle Honey Stars (Similarity score: 26.20)
- Terres Et Céréales Crispy O'choc (Similarity score: 26.99)
- T&c Terre & Céréales Bio Ann'o Choco Maïs & Lentilles (Similarity score: 27.04)
- Gâteau Aux Châtaignes Sans Gluten (Similarity score: 27.67)
Ingredients List
- Banana
- Banana
- Cinnamon
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)